„Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją zastosować” J.W.Goethe

Feniks jest kołem naukowym zrzeszającym studentów kierunku Technologia Chemiczna na wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Gdyby o Feniksie powiedzieć jedynie, że to chemiczne koło naukowe, było by to niedopowiedzenie roku! Feniks to znacznie więcej niż pipety, biurety, woda destylowana, fenoloftaleina i tablica Mendelejewa. Koło Naukowe Feniks to nieustanne poszukiwanie nietypowych rozwiązań znanych problemów, żywiołowi członkowie, brudne fartuchy i mordercza dawka śmiechu. Feniks to Nowe Oblicze Chemii!

Koło Naukowe powstało w 2011 roku z myślą o nietuzinkowych ludziach, którzy nie boją się wyzwań i chętnie udowodnią, że nie ma nieudanych eksperymentów.
Ponieważ skupiamy się na pogłębianiu umiejętności praktycznych z różnych dziedzin chemii, a każdy może prowadzi swoje autorskie projekty, w krótkim czasie zdobyliśmy dużą popularność wśród studentów.

Działając w ramach sekcji pokazowej, nie stronimy od udziałów na festiwalach, imprezach i dniach otwartych naszej uczelni. Wówczas, naszym celem jest zainteresowanie wszystkich widzów chemią, pokazując jej obecność w codziennym życiu. Na każde takie wydarzenie przygotowujemy nowy, autorski program, podczas którego prezentujemy eksperymenty, które zachwycają! Zarówno najmłodszych, jak i tych nieco starszych widzów.

Chodzi o to, żeby postawić znak równości między słowem nauka i rozrywka. Dzieci kiedy są małe zajmują się chemią malując obrazy farbkami (niewątpliwie produktami przemysłu chemicznego), ale wtedy im się o tym nie mówi, a kiedy idą do szkoły znajdują chemię zamkniętą w podręczniku i już nie jest ona już taka ciekawa. Nam nie chodzi o to, żeby podczas pokazów uczyć chemii, ale o to, żeby pokazać, że chemicy to nie magowie, którzy posiedli jakąś tajemną wiedzę, a jedynie osoby, które poznały prawa rządzące światem. I że każdy może je pozna!

Nieustannie odkrywamy nowe możliwości jakie daje chemia. Nawet jeżeli nie są to odkrycia na miarę nagrody Nobla, to na pewno satysfakcja i duma jakiej nam dostarczają, spokojnie mogą równać się z tą towarzyszącą odbieraniu złotego medalu.

Co właściwie oznacza nazwa „Feniks”?

Feniks po raz pierwszy!

Większość osób interpretuje ją dosłownie, jako nazwę mitycznego ptaka, uznawanego za symbol Słońca. Jest to jak najbardziej słuszna interpretacja. Ale…

Feniks po raz drugi!

Gdyby jednak potraktować słowo „feniks” jako akronim otrzymamy hasło: „Fascynujące Eksperymenty Naukowe I Kreatywni Studenci”.

Feniks po raz trzeci!

Istnieje również trzecia interpretacja, ale jest ona zarezerwowana wyłącznie dla członków Koła:)

Jeśli jesteś zainteresowany działalnością w KN Feniks przyjdź na spotkanie, a dowiesz się co to znaczy „robić chemię” i w jaki nietypowy sposób można wykorzystać czas w kole naukowym.